Podwójne standardy FIFA? Anglicy ukarani za maki

Brytyjskie federacje piłkarskie nie uciekły spod topora FIFA i zostały ukarane za wykorzystanie symbolu maka w meczach eliminacji do Mistrzostw Świata. 

Maki to rzecz jasna symbol Dnia Pamięci, czyli święta które ma na celu uczczenie pamięci żołnierzy poległych na froncie. Angielska federacja piłkarska od lat włącza się w jego obchody, w efekcie czego możemy obejrzeć czerwony symbol na strojach klubów Premier League w listopadzie. W tym roku święto przypadło jednak na przerwę reprezentacyjną.

Anglicy, Szkoci, Walijczycy i Irlandczycy z północy chcieli więc wyeksponować symbol w trakcie swoich meczów, a ci pierwsi poszli o krok dalej, bowiem ich zawodnicy mieli wystąpić z czarnymi opaskami, przyozdobionymi makami. Czy można dostrzec w tym coś niepoprawnego? Jak widać można – FIFA ostrzegła powyższe federacje, że wszelkie wykorzystanie symbolu maka będzie traktowane jako manifest polityczny i tym samym naruszać regulamin.

Chodzi konkretnie o ten punkt z regulaminu FIFA: „Zasada 4 dotycząca sprzętu zawodników: Sprzęt nie może zawierać żadnych politycznych, religijnych ani prywatnych sloganów, znaków czy oświadczeń.”

Co prawda Walijczycy i Irlandczycy zrezygnowali z czarnych opasek, ale symbol i tak pojawił się w trakcie ich spotkań. Anglicy i Szkoci nie zrezygnowali jednak z początkowego pomysłu i nie zważając na ostrzeżenia rozegrali w nich spotkania. Do głosu doszli także kibice, którzy zaprezentowali tematyczną choreografię na trybunach. Pewne było, że sprawa nie przejdzie bez echa.

Początkowo Międzynarodowa Federacja Piłkarska straszyła karami finansowymi i ujemnymi punktami, ale ostatecznie skończyło się na tym pierwszym. Anglicy otrzymali karę w wysokości 35. tysięcy funtów, Szkoci i Walijczycy 20. tysięcy funtów, a Irlandczycy 15. tysięcy. Nie chodzi już jednak o pieniądze, bo kary są tak śmieszne, że nikt specjalnie ich nie odczuje, ale o samą zasadność.

Co prawda można powiedzieć, że sami sobie na to zasłużyli, bo zostali ostrzeżeni, ale trzeba zadać sobie pytanie, czy gdyby drużyny rozegrały mecze z tęczową flagą na ramieniu, to FIFA też byłaby podobnie stanowcza? Czy uczczenie poległych żołnierzy może być uznane jako manifest polityczny?

By | 2016-12-19T17:27:25+00:00 Grudzień 19th, 2016|0 komentarzy

About the Author:

Pasjonat wyspiarskiego futbolu od Brunton Park po Old Trafford.

Zostaw komentarz