Połowa Premier League za stadion? Szalony plan właściciela Arsenalu

Właściciel Arsenalu, Stan Kroenke, w czwartek symbolicznie rozpoczął budowę nowego stadionu. Nie, nie Kanonierów. Zespół futbolu amerykańskiego Los Angeles Rams, którego Stan posiada 40% udziałów, przeniesie się z St. Luis do Miasta Aniołów. Czemu może to zainteresować kibiców piłki nożnej?

Otóż obiekt ten będzie najdroższą areną sportową w historii i ma być gotowy w 2019 roku. Koszt budowy to 2,6 mld dolarów, choć według wcześniejszych planów miał wynieść 1,8mld dolarów, a opłacony zostanie z prywatnych źródeł. Co powstanie za tę kwotę? Hollywood Park Stadium. Na terenie ponad 120 hektarów rozmieszczono stadion na 70000 miejsc, halę sportową, hotel, 2,5 tysiąca mieszkań oraz 93 tysiące metrów kwadratowych biur. Według projektantów, firmy HKS Architects, najważniejsze wydarzenia będzie mogło zobaczyć na żywo aż 100 tysięcy osób!

Sam stadion będzie również wyjątkowy. Dolne poziomy trybun znajdą się 27,5 metra pod powierzchnią ziemi, a równocześnie będzie górować nad pozostałymi budynkami, mając wysokość 53 metry. Powstanie w miejscu toru wyścigowego Hollywood Park, który był rozbierany od 2014 roku. Dach ma być przeźroczysty i sprawiać wrażenie, że jest się na otwartym obiekcie.


stadion-la-1

Dla porównania, według transfermarkt wszystkie kluby Premier League są łącznie warte 5,2 mld dolarów. Za kwotę budowy można by więc kupić Manchester United, City, Chelsea, Arsenal, Liverpool i jeszcze trochę zielonych by nam zostało (oczywiście zakładając, że ktoś sprzedałby je za tyle, na ile są wyceniane). W takiej kwocie na pewno zmieściłby się najlepszy skład na świecie. Stadion to jednak inwestycja, która ma zarabiać. A jak zarabiać na kibicach Kroenke wie doskonale, przecież bilety na Arsenal nigdy nie należały do tanich, a na Emirates nigdy nie świeciło pustkami.

Fani Arsenalu wielokrotnie narzekali na skąpstwo Stana. Jak widać, jeśli chodzi o ojczysty klub, nie zaciska już tak pasa. To raczej nie poprawi relacji z kibicami londyńskiego klubu, nawet mimo większych budżetów transferowych w ostatnich latach.

By | 2017-04-13T19:55:15+00:00 Listopad 23rd, 2016|0 komentarzy

About the Author:

Jak Edgar Davids widzę pixele w photoshopie, a latam po nim jak Bergkamp po Europie. Zajmuję się techniczną i wizualną częścią AE. Czasem, w przypływie chwili, coś tam naskrobię.

Zostaw komentarz