Piąta Trybuna: Nowy rozdział Ryana Giggsa

Odejście Ryana Giggs z Manchesteru United z pewnością zakończy pierwszą część pięknej historii. Trzeba jednak powiedzieć sobie wprost, że jest to zwyczajnie konieczne, aby w przyszłości można było napisać kolejną jej część. 

Od kilku tygodni media licytują się na temat przyszłości legendarnego Walijczyka. Od posady menedżera, przez asystenta, trenera rezerw, aż do definitywnego opuszczenia klubu. Sam długo nie mogłem pogodzić się z faktem, że w przyszłym sezonie na ławce trenerskiej nie zobaczymy już twarzy Ryana. Nie wyobrażam sobie jednak ponownej roli asystenta i co najmniej dwóch sezonów oczekiwania na swoją szansę. Facet musi udowodnić wszystkim i samemu sobie, że nie jest tylko kolejnym wielkim piłkarzem, którzy zamarzył o menedżerce, ale jednym z tych, którzy będą święcili sukcesy zarówno na jednym, jak i drugim polu.

Pod koniec ubiegłego sezonu mówiło się o Swansea, pojawiały się nieśmiałe głosy o przenosinach do Szkocji, ale brakowało jakichkolwiek konkretów. Wśród kibiców sporo entuzjazmu wzbudził temat Boltonu, chyba ze względu na sentyment do czasów w których Sam Allardyce i Jay-Jay Okocha tańczyli wspólnie po angielskich boiskach. Na całe szczęście, temat ucichł. Dlaczego na szczęście? A no dlatego, że Bolton niedawno pożegnał się z Championship, a nowy menedżer będzie musiał liczyć każdego pensa w budowaniu nowej drużyny. Bałagan organizacyjny i finansowy z pewnością nie jest czynnikiem sprzyjającym w budowaniu swojej trenerskiej marki.

Jeśli nie tam to gdzie? Przecież w Championship już pojawiła się śmietanka menedżerów i większość klubów obsadziło już stanowiska. Są jednak też tacy, którzy bez stałego menedżera pozostają od kilku miesięcy, a mianowicie od marca kiedy z pracą pożegnał się Dougie Freedman. Nottingham Forest dalekie jest co prawda od powrotu do elity, ale gwarantuje nieco większy porządek niż we wspomnianym już Boltonie. Co innego, że cała ta historia może być wyssanym z palca stekiem bzdur. Kilka dni temu bukmacherzy na Wyspach zamykali już zakłady, typując na nowego menago Gianfranco Zolę, gdzieś w międzyczasie przewinął się Michel, a w środowisku kibicowskim mówi się o planowany na dzisiaj spotkaniu z trenerem Porto, Julenem Lopetegui. Nie mniej w każdej plotce jest ziarnko prawdy…

Właściciel klubu Fawaz Al-Hasawi zapowiada walkę o baraże w sezonie 16/17, ale aby to osiągnąć, będą potrzebowali jednej bardzo ważnej decyzji i nie mówię tu wcale o odpowiednim obsadzeniu ławki trenerskiej. Football League będzie musiała znieść zakaz transferowy, nałożony w grudniu 2014 roku. Co prawda wszystkie znaki na niebie wskazują na to, że to okienko będzie przepracowane już normalnie, ale w przeciwnym wypadku nowy trener będzie musiał zadowolić się wypożyczeniami. Kibice United z pewnością by nie narzekali. Baza w Championship do której można wysłać młodych zawodników? Januzaj lubi to.

Pozostaje jeszcze presja sukcesu, która w klubie takim jak Nottingham jest po prostu oczywista, a Giggs będzie musiał jej sprostać. Wielki i utytułowany klub od lat pozostaje poza elitą i każdy marzy o powrocie. W ciągu ostatnich pięciu sezonów klubem dowodziło siedmiu różnych menedżerów, czas więc w końcu na stabilizację. Championship pożerało już wielu, bardziej doświadczonych ludzi, ale nikogo nie można skreślać na starcie. Fani The Reds mają nadzieję, że Ryan przeniesie do klubu doświadczenie zebrane za kadencji Sir Alexa Fergusona, a nie nudny futbol Louisa van Gaala. Osobiście bardzo wierzę w trenerskie możliwości Walijczyka. Przez tyle lat podglądał w pracy najlepszego z najlepszych, przez co jestem spokojny o to jak sobie poradzi. Za kilka lat jeszcze zasiądzie w czerwonym fotelu Teatru Marzeń.

Wszystkich kibiców Manchesteru United zapraszam do najlepszej grupy dyskusyjnej na temat klubu. 

By | 2016-11-12T22:51:10+00:00 Czerwiec 20th, 2016|3 komentarze

About the Author:

Pasjonat wyspiarskiego futbolu od Brunton Park po Old Trafford.

3 komentarze

 1. Krzysztof Łukowski 20 czerwca 2016 w 15:22 - Odpowiedz

  „Fani The Reds mają nadzieję, że Ryan przeniesie do klubu doświadczenie…”, Zdaje się Red Devils, jeśli już po angielsku 😉

  • Krzysiek Bielecki 20 czerwca 2016 w 15:24 - Odpowiedz

   The Reds – Nottingham Forest 🙂

 2. Magdalena Kubińska 21 czerwca 2016 w 23:59 - Odpowiedz

  Dobra opcja zarówno dla Nottingam jak i Giggsa.Jeśli podpiszą z nim kontrakt to powinien dostać swobodę w działaniu(czyt zarząd nie powinien wcinać się w jego kompetencje) aby mógł poukładać zespół według swojej wizji i swój pierwszy sezon w League One sprowadzić do rangi pola doświadczalnego aby mieć optymalne ustawienie,taktykę oraz nazwiska

Zostaw komentarz