Zimą 2018 roku Virgil Van Dijk opuścił Southampton na rzecz Liverpoolu za 75 milionów funtów. Nikt nigdy w historii nie zapłacił takiej kwoty za środkowego obrońcę. Wiele osób pukało się w czoło, myśląc: jak można było wydać tyle pieniędzy za stopera?

Dla przypomnienia. O transferze holenderskiego obrońcy mówiło się głośno podczas letniego okienka transferowego w 2017 roku. Już wtedy Van Dijkiem interesowały się: Liverpool, Manchester City, czy choćby Chelsea. Wszystkie te drużyny były gotowe zapłacić duży worek kasy za środkowego obrońcę. Zresztą sam Holender nalegał, aby opuścić St Mary’s Stadium i prosił działaczy Southampton o pozwolenie na transfer.

Jak się okazało, zgody na odejście latem nie było, więc Virgil był skazany na pozostanie w drużynie Świętych. Co więcej, został zesłany do drużyny rezerw, aby odpokutować swoje złe zachowanie, a następnie wrócić do pierwszego zespołu w optymalnej dyspozycji w walce o ligowe punkty.

16 września 2017 roku w spotkaniu z Crystal Palace wszedł na boisko tylko na trzy minuty. Jednak w kolejnych jedenastu spotkaniach grał od deski do deski, po 90 minut. Ponownie był ważnym filarem obrony Świętych, dzięki czemu temat transferu Holendra znów się pojawił. W wyścigu o Van Dijka stanęły w szranki ekipy z Liverpoolu i Manchesteru City. Działacze Southampton musieli pogodzić się z tym, że będzie trzeba sprzedać holenderskiego obrońcę.

Niedawno miała miejsce premiera serii dokumentalnej pod tytułem”All or Nothing” wyprodukowana przez firmę Amazon na temat Manchesteru City. W dokumencie mamy okazję zobaczyć kulisy szatni The Citizens, jak funkcjonowała drużyna mistrza Anglii w poprzednim sezonie. Jak wyglądały treningi Pepa Guardioli z Obywateli. Kto trzyma za wszystkie sznurki w zespole z Etihad Stadium i w jaki sposób wspierano Davida Silvę z powodu przedwczesnych narodzin jego dziecka.

W trzecim odcinku serii, kamery Amazona pokazują nam, że właściciele Manchesteru City bardzo poważnie rozważali kupno do swojego klubu Virgila Van Dijka w zimowym okienku transferowym 2018 roku. Sam Pep Guardiola był zainteresowany usługami środkowego obrońcy. Hiszpański manager prosił prezesa klubu, Khaldoona Al-Mubaraka i dyrektora zarządzającego, Ferrana Soriano o zakontraktowanie wtedy obrońcy Southampton.

Znalezione obrazy dla zapytania van dijk liverpool
Niestety, do tej transakcji nie doszło. Jak wszyscy wiemy, ostatecznie The Citizens pozyskali Aymerica Laporte z Athelticu Bilbao za 57 milionów funtów, a Van Dijk odszedł do klubu z Anfield, zostając najdroższym obrońcą świata. W dokumencie pojawiła się scena, w której Al-Mubarak konsultował się z dyrektorem sportowym, Aitorem Begiristainem w sprawie transferu holenderskiego obrońcy. Jednak główną zaporą nie do przejścia dla właścicieli Manchesteru City była zbyt wysoka cena za samego zawodnika. Żaden z panów nie chciał wyłożyć na stół 75 milionów funtów za Holendra.

Dzisiaj Virgil Van Dijk jest głównym dowodzącym formacji defensywnej The Reds i radzi sobie doskonale. Świadczy o tym fakt, że Liverpool traci mniej bramek niż przed przyjściem do klubu reprezentanta Holandii. Ponadto awansował do finału Champions League oraz bardzo dobrze rozpoczął kolejny sezon w Premier League. Jeśli utrzyma obecną dyspozycję, to kto wie, może na Etihad będą żałowali, że poskąpili kilku milionów na pozyskanie holenderskiego obrońcy.