Krótsze okienko transferowe? Kluby EFL za!

Już jakiś czas temu pojawiły się informacje mówiące nam, że kluby Premier League przegłosowały decyzję o wcześniejszym zamknięciu letniego okienka transferowego. Swój głos w tej sprawie musiały więc zabrać pozostałe profesjonalne kluby w Anglii.

Okienko transferowe w Premier League miałoby się zakończyć jeszcze przed startem nowego sezonu, co oznacza koniec działań na rynku transferowym już 9 sierpnia 2018 roku. Biorąc pod uwagę finał Mistrzostw Świata, który w przyszłym roku odbędzie się 15 lipca, kluby muszą przygotować się na intensywne i burzliwe trzy tygodnie. Kluby angielskiej ekstraklasy będą mogły sprzedawać zawodników do końca regularnego okienka, ale ze wszystkimi zakupami będą musiały zdążyć przed startem sezonu.

Czy ten model może funkcjonować w Football League? Okazuje się, że tak. Na wczorajszym spotkaniu przedstawicieli wszystkich 72 klubów, zrzeszonych w ramach Football League, odbyło się głosowanie na temat zmian formatu okienka transferowego. Jednoznacznie zdecydowano, że liga powinna iść tropem Premier League, ale ewentualne zmiany będą wymagały kilku regulacji, które nie pozwolą klubom na straty.

Władze ligi chciałyby wprowadzić krótszy okres na dokonywanie definitywnych transferów, ale kluby Championship, League One i League Two miałyby możliwość wypożyczania zawodników do końca regularnego okienka. Wypożyczenia od zawsze były bardzo ważnym tematem dla klubów w niższych ligach angielskich. Pamiętamy bowiem zeszłoroczną batalię z FIFA o likwidację emergency loan window, które zezwalało klubom na wypożyczanie zawodników w wyznaczonym czasie poza okienkiem transferowym. Ostatecznie system ten został wycofany.

Decyzja klubów nie jest jeszcze wiążąca, ale liga zapowiada formalne głosowanie w okolicach lutego, które będzie miało moc prawną do zmian w regulaminie. Shaun Harvey, dyrektor EFL, dodał również, że na klubach i samej lidze nie ciążyła żadna presja ze strony Premier League i wszystkie decyzje są podejmowane bez jakiegokolwiek wpływu z zewnątrz.

Na spotkaniu poruszone zostały także tematy czterech zmian w meczach Football League, a także regulacji odnośnie osób czy instytucji, które będą mogły przejmować udziały w klubach piłkarskich. Nie pojawił się temat powiększenia Football League z 72 do 80 drużyn i utworzenia czterech lig, w których uczestniczyłoby po 20 ekip. Plotki na temat takiego rozwiązania były bardzo szeroko omawiane w zeszłym sezonie.

By |2017-09-22T11:06:15+00:00Wrzesień 22nd, 2017|Możliwość komentowania Krótsze okienko transferowe? Kluby EFL za! została wyłączona

About the Author:

Mało kto wierzy, ale kibicuję United. Moim ulubionym piłkarzem jest Marouane Fellaini. Koledzy mówią, że jestem ignorantem, bo nie interesuje mnie europejska piłka. Ale za to wiem trochę o rzeźniku z Championship, którego chce kupić Twój klub.