Absurd goni absurd czyli PFA Awards

Zawsze kiedy przychodzi nam rozmawiać o wszelkiego rodzaju plebiscytach, pojawiają się liczne kontrowersje. Każdy kto swojego zainteresowania piłką nożną nie ogranicza do środowej Ligi Mistrzów i Przeglądu Sportowego wie na pewno, jak żałośnie wyglądają nominacje do plebiscytu Złotej Piłki. Niestety rok po roku również wybory najlepszego piłkarza w Anglii, a przynajmniej konkurencja dla „młodzieży”, wygląda równie irracjonalnie.

Przede wszystkim kluczowa jest tutaj sama definicja nagrody dla najlepszego młodego zawodnika. Obejmuje ona wszystkich piłkarzy w wieku 23 lat lub młodszych na początku danego sezonu. To już jest całkowitym absurdem, bo 23-latek jest młody talentem tylko i wyłącznie w Polsce, ale na Wyspach to najczęściej w pełni ukształtowani, odgrywający bardzo ważną rolę zawodnicy. Górna granica powinna moim zdaniem zostać zaniżona o dwa lata. 21 lat to moim zdaniem odpowiedni wiek, aby rozgraniczyć obiecujący, młody talent od dorosłego piłkarza. Jak łatwo sprawdzić, jedynym piłkarzem który spełniłby moje warunki, a znalazł się na tegorocznej liście jest Dele Alli. Nominację Coutinho naprawdę ciężko mi komentować, również dlatego, że przecież nie rozgrywa jakiegoś fenomenalnego sezonu. Brakuje tu tylko wiecznie młodego Wilshere’a.

Ale przecież tytuł mówi: absurd goni absurd, więc gdzie kolejne komplikacje? A no w podwójnych nominacjach, w przypadku których jeden piłkarz nominowany jest zarówno do nagrody gracza roku i jej odpowiednika dla młodzieży. A co w tym takiego złego? A no przykład z zeszłego roku, kiedy Eden Hazard był lepszym dorosłym zawodnikiem od Harry’ego Kane’a, ale to Anglik był lepszym młodym piłkarzem od Belga! Przecież to brzmi tak sensownie jak reforma z podziałem punktów w Ekstraklasie, a porównanie do naszej rodzimej kopanej powinno Brytyjczyków naprawdę zaboleć…

Jeżeli już zdołałem wylać swoje żale, co na pewno zmieni cały świat i sprawi, że zasady tej kategorii zostaną zreformowane w trybie natychmiastowym, przychodzi zastanowić się, do kogo trafi w tym roku miano najlepszego młodego zawodnika. A czy jest w zasadzie nad czym się zastanawiać? Piłkarze Tottenhamu zaliczają do prawdy fantastyczny sezon, a jednym z głównych ogniw jest rzecz jasna Dele Alli, który przebojem wdarł się do Premier League i niemal co tydzień zaskakuje fanów fenomenalną grą. To wszystko zaowocowało powołaniem do Reprezentacji Anglii i niemal pewnym miejsce w kadrze na zbliżające się Euro. Nie dopuszczam do siebie innego rozstrzygnięcia.

W przypadku wyboru dorosłego piłkarza można już jednak dostać solidnego zawrotu głowy. Konkurencję zdominowali oczywiście piłkarze rewelacji tego sezonu Leicester City i jestem niemal pewny, że to jeden z nich zdobędzie w tym roku nagrodę. Oprócz nich stawkę uzupełnili lider klasyfikacji strzelców Harry Kane, rewelacyjny Dimitri Payet oraz najlepszy ligowy asystent Mesut Ozil, który mimo swoich dokonań wypada nieco blado, przy pozostałej konkurencji. Kto jednak ostatecznie stanie na piedestale, zastępując tym samym kompletnie zapomnianego w tym roku Edena Hazarda?

Najlepiej byłoby stworzyć potrójną statuetkę. Ciężko nie docenić fenomenalnego sezonu Jamiego Vardy’ego, który nawiązał do osiągnięć Gary’ego Linekera sprzed 30 lat i przekroczył barierę 20. ligowych bramek w barwach Leicester. Jak z kolei pominąć Riyada Mahreza, który strzela, asystuje i przez długą część sezonu napędzał ataki drużyny? Aż wreszcie pałeczkę przejmuje N’golo Kante, tytan środka pola który może niespodziewanie przechwycić statuetkę, tak jak to robi z futbolówką w trakcie każdego spotkanie w Premier League. Jamie Vardy ma jednak coś, czym zdecydowanie wyprzedza konkurentów, a mianowicie jest Anglikiem, co nigdy nie pozostaje w tego typu plebiscytach bez znaczenia. Dodatkowo jego piękna historia i zdecydowanie większa medialność sprzyja mojej opinii, że to właśnie on jest faworytem. Mogę sobie jednak przewidywać, wszystko okaże się w praniu.

By | 2016-04-14T20:48:05+00:00 Kwiecień 14th, 2016|0 komentarzy

About the Author:

Pasjonat wyspiarskiego futbolu od Brunton Park po Old Trafford.

Zostaw komentarz